Lagunavezér Kft.
Tóth Zoltán | Tel: 06-20-939-1747 | 1029, Budapest Vezér u. 9. | lagunavezer@t-online.hu
fűtes szerelés

Fűtési rendszerek kiépítése


Fűtési rendszer kialakítása

Fűtési rendszer kialakítása során figyelembe vesszük mind a gazdaságossági, mind a környezet adottságaiból adódó előnyöket. A méretezéseket elvégezzük. Javaslatot teszünk arra, hogy Önnél mely fűtési mód a legmegfelelőbb. /padlófűtés, radiátor, szegély fűtés.../ Szükséges kazán típust ajánlunk. Új technológiák ötvözését is számításba vesszük. /napkollektor, hőcserélő rendszerek.../

Új technológiák ötvözését is számításba vesszük. (napkollektor, csapadékvíz visszaforgatás...)

Fűtési rendszer korszerűsítése

Fűtés korszerűsítés során, a szükséges hőmennyiségek felmérése után és meghibásodások feltérképezése után szükség szerint elvégezzük a radiátorok cseréjét, konvektorok cseréjét, a fűtési rendszer átalakítást, keringető szivattyú cseréjét radiátorszelep cseréjét, törölköző szárító felszerelését, padlófűtés kiépítését, rendszer átmosását.

Elkészítjük álmai komfortos otthonát.


Hasznos információk


A padlófűtés

1. A padlófűtés előnyei dióhéjban

2. Tévhitek a padlófűtésről

3. Mire kell figyelni a padlófűtés kialakításakor


1. A padlófűtés előnyei dióhéjban


a.) Egyenletes hőeloszlást biztosít az egész helyiségben, így a hőérzet jelentősen javul. A szobai termosztát 2°C-kal alacsonyabb hőmérsékletre állítható, ami már így 12%-os energia megtakarítás jelent.

b.) Alacsonyabb hőmérsékletű, 45°C-os víz elegendő a rendszer felfűtéséhez az előremenő vezetékben, a radiátorokban keringő 55°C-os vízhez képest, ezáltal csökkenti a fűtési költségeket és gyors befektetés megtérülést biztosít.

c.) A padlófűtéses rendszer ugyan lassabban adja át a hőt a burkolaton keresztül a fűtés megkezdésekor, de sokkal hamarabb nő a bent lakók hőérzete, ahogy a lábukkal a,- közvetlen kontaktustól-, el kezdik érezni a hőt. Ráadásul a rendszer kikapcsolása után tovább tartja a hőt.

d.) Esztétikailag ideális, rejtett fűtési mód. Ha kiegészítő fűtésre lenne szükség, akkor is van lehetőség rejtett berendezés elhelyezésére. Ilyen az erkélyajtók elé helyezhető padlókonvektor, és a szegélyfűtés.

e.) Ha vegyes, radiátort és padlófűtést is tartalmazó központi fűtési rendszert kell kialakítani, akkor számos hasznos berendezés segíti a működést, köztük említem a hőcserélőt és az osztó-gyűjtő berendezést.

f.) Egészségügyi szempontból ideális választás a padlófűtés. A kisgyermek gyakran ülnek a padlón játék közben. A nagyobbak még kamasz korukban is papucs nélkül szeretnek lenni. A középkorúakat megvédi a reumás lábfájdalmak kialakulásától. Az idősebbeknek a végtagok érrendszerének romlása és a vérkeringés lassulása miatt gyakran fázik a lábuk, amit a padlófűtés jelentősen kompenzál. Így egy jól kiépített padlófűtés egy egész életen át hasznos segítő eszközzé válik.

g.) A padlófűtésre rakható hidegburkolat (csempe),ami jól vezeti a hőt. Helyezhető rá parketta, click-kel illeszkedő laminált padló, szalag parketta (kivéve juhar és bükk, mert ezek nagyon érzékenyek a hő és pára ingadozásra.)A fa jellegű padlóburkolatok rosszabb hővezetők, azaz lassabban veszik fel a hőt, viszont egyenletesebb hőeloszlást biztosítanak. Ahhoz, hogy a padlófűtés hatékonyan adja át a hőt, ahhoz a padlóburkoló hőátbocsátási ellenállása 0,15 m2 K/W alatt kell legyen. A parkett alátétfólia a légbuborékokkal teli és ezáltal hőszigetelő habfólia helyett hőt áteresztő fólia l egyen, például iszappapír. Már kaphatóak olyan padlószőnyegek is, melyek szintén alkalmasak padlófűtéssel rendelkező helyiségek borítására is, így a kisgyermekeknek is puha talajt biztosítható, és a klasszikus szobabelsőt kedvelőknek sem kell modern járólapot választani antik bútorukhoz. A padlófűtés hője miatt a szőnyegben az atkák nem tudnak megtelepedni és elszaporodni, így allergiásoknak kedvező megoldást nyújt.


2. Tévhitek a padlófűtésről


a.) A szálló por több lenne? Nem. A radiátorok konvekciós elvűek, légmozgással adják át a hőt, az így keletkező erős légáram sokkal jobban felkavarja az apró porszemcséket, mint a padlófűtés, mely sugárzó hőt biztost. Ezért a hiedelmekkel ellentétben a radiátoros fűtés okoz több szálló port a szoba levegőjében és nem a padlófűtés.

b.) A csövek elrepednek? Nem. A modern csövek alumínium betétes műanyag csövek, amelyek teljesen ellenállnak az oxidációnak. Hőtágulásuk a csövet körülvevő betonéval megegyező, így nem okoz az anyagban szakító feszültség fellépést.


3. Mire kell figyelni a padlófűtés kialakításakor


a.) Az aljzatbeton rétegrendje és a szegély fólia elhelyezése kulcsfontosságú. Ezzel megakadályozható, hogy a hő feleslegesen a talaj felé sugározzon, és, hogy az aljzat beton a fallal érintkezve elvezesse a hőt a kültérre.

b.) A jól méretezett, helyes vastagságú és elegendően sűrű fektetésű csövezés, megfelelő vízmennyiség, valamint a hozzá szükséges kazán és osztó-gyűjtő rendszerek kiválasztása miatt, és mert a fűtési rendszer szinte egy egész életre szól, ezért érdemes jólképzett épületgépészt választani. Technikai tanácsadással, és minőségi kivitelezéssel állok rendelkezésére!

c.) Különösen laminált padlóval fedett padlófűtési rendszer esetén a fűtési szezon kezdetekor a padlófűtési rendszer első felfűtését fokozatosan kell megtenni, először csak 25°C-os hőmérsékletű fűtővizet szabad a csövekbe engedni, majd naponként 5-5°C-kal emelni a vízhőhérsékletét, míg eléri a 45°C-os normál üzemi hőmérsékletet.


Hogyan csökkenthető a fűtési költség a radiátorok segítségével?


Mindenek előtt fel kell mérni a szükséges hőmennyiséget. Például, hogy hány légköbmétert szeretnénk felfűteni, hány fokos hőmérsékleteket szeretnénk az egyes helyiségekben, milyen a ház vagy lakás hőszigetelő rendszere, huzatossága...Az így kapott értéknek megfelelő fűtési rendszert kell összeállítani.

A gázkonvektoros fűtéshez képest a gázkazánnal és radiátoros központi fűtéssel kiépített fűtési rendszer 50%-kal gazdaságosabb. Azaz fele annyi gázt fogyaszt és emellett kellemesebb hőérzetet is biztosít. Ház bővítéskor pedig vegye figyelembe, hogy pl:egy 56 nm-es, 2db gázkonvektorral fűtött ház gázfelhasználása megegyezik egy 92nm-es ház minden helyiségét radiátoros központi fűtéssel ellátó és fürdővízet is biztosító kombi gázkazán gázfelhasználásával!!!

Fűtési költség csökkentést érhetünk el az alábbiakkal:

  • 1.A meleg víz előállító berendezés helyes kiválasztásával
  • 2.A fűtővíz radiátor felé áramlásának megszervezésével
  • 3.A megfelelő radiátor típus kiválasztásával
  • 4.A radiátor elhelyezésével.
  • 5.Hőfok szabályozó termosztátok elhelyezésével.

  • 1.A megfelelő kazán csökkenti a fűtési költséget.


    A meleg víz előállító berendezés lehet kéményes, vagy turbó rendszerű gáz kazán, választható pellet tüzelés, hagyományos fa-brikett tüzelésű berendezés, összekapcsolható víztárolós kandallóval, és napkollektorok által előállított meleg víz rásegítéssel. A megfelelő teljesítményű kazán kiválasztása jelentősen csökkentheti a fűtési költségeket. Ha túl alacsony teljesítményű kazánt vásárol, akkor a kazán hamar tönkre megy a csúcsrajáratás következtében. A túlméretezett kazán pedig feleslegesen nagy kiadás. Tanácsadással készségesen állunk szolgálatára bármikor.


    2.A csövezés is számít!


    A radiátorokon áthaladó forró víz felmelegíti a radiátor paneleit és leadja a hőt a szoba levegőjének. A radiátorba bemenő forró vízcsövet előremenő vezetéknek nevezik, a radiátorból kilépő alacsonyabb hőmérsékletű vizet szállító csövet visszatérő vezetéknek hívják. Kétféle rendszert lehet kialakítani. Az egycsöves rendszerben az egyik radiátorból kilépő langyosabb víz lép be a sorban utána kötött radiátorba előremenő vezetéken meleg vízként. Ez rendszerint a lakótelepi és a régi építésű házak fűtési rendszerénél fordul elő. A kétcsöves fűtési rendszernél a forró vizes előremenő vezetékre csatlakozik párhuzamosan minden egyes radiátor bemeneti vize, így ugyanolyan forró víz jut minden egyes radiátorba. Látható tehát, hogy ha a meglévő radiátorjainak a csövezését átalakíttatja, azzal már sokkal kellemesebb hőérzetet alakíthat ki otthonában.

    A hagyományos öntött vas radiátorokhoz és régi alumínium radiátorokhoz igen vastag csöveken áramlott tetemes mennyiségű forró víz. A vékonyabb csöveken kevesebb vizet kell átáramoltatni ugyanahhoz a hatáshoz. Kevesebb vizet felmelegíteni olcsóbb, mint sok vizet felforrósítani.

    Tovább növelhető a javulás, ha meglehetősen nagy háza van. Ekkor többkörös fűtési rendszert érdemes kialakítani. A legtöbb kazán lehetővé teszi több fűtési kör kialakítását, így egymástól függetlenítve azokat, illetve ezzel a keringető szivattyú élettartalma is meghosszabbítható. Tipikus felhasználási terület a beépített tetőtér külön körön üzemeltetése, illetve ház bővítéskor a hozzáépített épületrész fűtésének kialakításához.


    3.Hogyan csökkenti a költséget a radiátor típusa?


    A régi építésű házakban öntöttvas radiátorok találhatóak melyek jól tartják ugyan a felvett hőt, de 80-90 °C-os víz kell az üzemeltetésükhöz. Ugyanez a helyzet a régi típusú alumínium radiátorokkal. A modern lapradiátorokat ugyanehhez a hatáshoz elegendő 50-60°C-os vízzel fűteni. Ebből könnyen látható, hogy jelentősen olcsóbb a vizet alacsonyabb fokra felfűteni.

    A manapság használt modern lapradiátorok 1 illetve 2 soros elrendezésűek, rengeteg méretben kaphatóak és kiváló hőleadó képességűek.


    4. A radiátor helyes elhelyezésével is csökkenthető a fűtési költség.


    Mivel a radiátorok a hőt a levegőnek adják át, szükséges, hogy a levegő a radiátor felől jól áramoljon az egész helyiségbe mindenhová. Ezért szokták a leggyakrabban az ablak alá helyezni a radiátorokat, hogy az onnan beáramló enyhe huzat besodorja a felmelegített légréteget a szoba belsőbb területeibe. Természetesen nem elhanyagolható a hőfal képzési hatás sem, mely az ablakfelületen és réseken beszivárgó hideg levegő útját állja el. Sok esetben javasolható, hogy ha egy helyiségben két ablak is található, akkor inkább mindkettő alá egy-egy vékonyabb radiátor kerüljön, mint csak egyik alá egy robosztusabb darab.

    Lakberendezési szempontból esztétikus lehet a radiátor eltakarása díszburkolattal, de hőleadási szempontból előnyösebb, ha nem állja el a hő útját semmilyen nagyobb bútordarab bizonyos közelségben.


    5. A termosztátok költség csökkentő hatása.


    A termosztátoknak két alap fajtája van. A radiátor bemenő ágára szerelhető és a falra szerelhető kivitelű szobai termosztát. Mivel a meleg levegő felfelé száll, a szobai termosztátot nem szabad nagyon magasra szerelni, hanem fej-váll magasságban érdemes elhelyezni abban a helyiségben, ahol a legtöbbet tartózkodik a család. Ha túl magasan van, akkor hiába érzékeli a termosztát, hogy megfelelő meleg van a szobában, mégis fáznak az alacsonyabb részen ülő felnőttek, vagy a padlón négykézláb menő csöppségek. A túlságosan alacsonyan elhelyezett termosztát pedig túlfűtést fog okozni.

    A termosztát elhelyezésére fokozottan figyeljen oda, ha mobil-azaz hordozható-termosztátot használ.

    Nem minden helyiség igényel ugyanakkor a hőfokot, mint a nappali. Ezeket a szobákat nem szükséges egész nap felfűteni. Ilyen tipikusan a hálószoba, előszoba, WC, konyha. Jelentősen csökken a fűtés költség, ha nappal ezekbe a radiátorokba nem áramlik meleg víz, azaz ha nem kell akkora vízmennyiséget felforralni. Erre fejlesztették ki a radiátorra szerelhető termosztátokat, mellyel minden egyes radiátoron beállítható, a kívánt szoba hőmérséklet. Csupán e szelepek cseréjével is jelentős fűtésköltség takarítható meg.


    6. Milyen megoldások vannak még?


    Kiépíthető hőszivattyús hővisszanyerő rendszer is, mely az egész ház levegőjét kétóránként friss levegőre lecseréli, miközben a hőt a talajból vagy a külső levegőből vonja el. Ez utóbbi rendszer kiépítése jelentős költséggel bír, de hosszútávon megtérül, mert a fűtési költséget minimálisra csökkenti. Ezekre egy másik cikkben térek majd ki részletesebben.