Lagunavezér Kft.
Tóth Zoltán | Tel: 06-20-939-1747 | 1029, Budapest Vezér u. 9. | lagunavezer@t-online.hu
napkollektor szerelés

Napkollektor szerelés


Napkollektoros rendszer tervezése, kialakítása

A napkollektoros rendszerek az egyik leghatékonyabb és leggazdaságosabb fűtés és melegvíz szolgáltató berendezések. Egyszeri kialakításuk után hosszú éveken át biztosítja ingyen és környezetkímélő módon az Ön számára a komfortot. Rendkívül gyorsan, akár 4-5 év alatt megtérül a befektetés ára.

Fontos a rendszer helyes méretezése, átgondolt kialakítása, a megfelelő szabályozók beiktatása. Szakemberként állíthatom, hogy ezt a munkát csak hozzáértő, speciális (ÉMI) minősítésű mesterrel érdemes végeztetni. Mi rendelkezünk ezzel.

Épp a szakszerű kivitelezés garantálása érdekében, csak ÉMI minősített vállalkozások végezhetik azokat a munkákat, melyekhez pályázati pénzt vesznek igénybe.

Napkollektor integrálása meglévő fűtési rendszerhez.

A napkollektoros rendszer kialakításakor figyelembe kell venni, hogy csak fűtéshez,vagy melegvíz előállításához is kívánja-e használni a Nap erejét.

Mivel a napkollektor 55-60 °C vizet tud előállítani, ezért ideális a padló- vagy falfűtési rendszerhez illeszteni a napkollektoros berendezést. De hagyományos radiátoros fűtés esetén is alkalmazható, a fűtővíz előmelegítéséhez, mellyel jelentős költséget takaríthat meg.


Hasznos információk


1.Vákuumcsöves, vagy sík napkollektor?

2.Télen hogyan működik a napkollektor?

2.1.Mitől nem fagy meg benne a víz?

2.2.Hogy melegszik fel eléggé felhős napokon?

2.3. És ha hó borítja?

3.Milyen tetőre szerelhető napkollektor?

4. Törékeny?

5. Napkollektor pályázat


1.Vákuumcsöves, vagy sík napkollektor?


Lakások fűtési hő- és melegvíz szükségletéhez a vákuumcsöves kollektorokat javasolom. A vákuumcsöves napkollektorok a téli időszakban, alakjuknál fogva, az oldalról illetve laposabb szögből beeső napsugarakat hatékonyabban hasznosítják,mint a sík kollektorok. A sík napkollektorokat legfeljebb medencefűtéshez javaslom, mert nyáron valamivel több hőt termelnek.


2.Télen hogyan működik a napkollektor?


2.1.Mitől nem fagy meg a napkollektorban a víz?

A napkollektorokban a külső hőt és a csövekben áramló folyadékot vákuum réteg választja el egymástól, így nincs, ami átadja a külső hideg hőt. A csövekben speciális folyadék keverék áramlik, mely fagyálló és a víznél alacsonyabb forráspontú. Ez a folyadék zárt rendszerben áramlik. Hőcserélő berendezésen keresztűl adja át a hőt használati melegvíznek és a fűtéskörnek.

2.2.Hogy melegszik fel eléggé felhős napokon?

E problémára a szolár szabályozó a megoldás Szolár szabályozó segítségével a vákuum csövekben áramló folyadék sebessége akár harmadára is lecsökkenthető, így a kevés szórt napfény is hatékonyan fel tudja melegíteni azt.

2.3.És ha hó borítja a napkollektort?

A napelemek felülete porózusmentes, tökéletesen sima, csúszós felület. Leggyakrabban meg sem tapad rajta a hó. Még erős havazásban is, a fekete szín által visszavert hőtől felolvad az alsó hóréteg és lecsúszik a hótakaró a csövekről.


3.Milyen tetőre szerelhető napkollektor?


Sík kollektorokat Ideális a déli, délnyugati tájolású tetőre szerelni, ám a csöves kivitelű kollektor a nem kedvező szögből beeső napsugarakat is jól hasznosítja, így ennél a típusnál, nem gond a keleti, vagy északi tájolás sem.

Vákuumcsöves napkollektor lapostetőre is biztonságosan felszerelhető, mert az üvegcsövek közti légrés és a csövek hengeres, íves alakja miatt kicsi a kollektort érő szélnyomás, így egyszerű a rögzítése, hiszen nem "kap bele" a szél.


4. Törékeny?


Nem, nem törékeny. A gyártók különösen nagy fontosságot tulajdonítanak annak, hogy a jó hőnyerő képesség mellett időtálló és erős kivitelű elemeket gyártsanak.


5. Napkollektor pályázat


Érdemes figyelemmel követni a megújuló energiaforrásokat támogató KEOP-os pályázatokat, aminek keretében az költségvetési szervek jelentős vissza nem térítendő támogatás mellett üzemelhetnek be megújuló energiaforrásokat.