Lagunavezér Kft.
Tóth Zoltán | Tel: 06-20-939-1747 | 1029, Budapest Vezér u. 9. | lagunavezer@t-online.hu
öntözőrendszer szerelés

Öntözőrendszer szerelés


Automata öntözőrendszerek

A családi házak szerves része a kert. A gyönyörű kert karbantartása azonban időigényes feladat. Ezen könnyít az automata öntöző rendszer kiépítése.

A minőségi anyagokkal kiépített öntöző rendszer hosszú éveken át szolgálja Önt és kertjét. Szaktanácsadásunkkal segítünk a legoptimálisabb eszközök kiválasztásában

  • Vezérlő elektronika
  • Fűnyírást nem zavaró lesüllyedő-kiemelkedő szórófejek
  • Esőérzékelő-időjáráshoz igazodó öntözéshez
  • Csapadékvíz felhasználása esetén szűrők és szivattyúk

A kivitelezést nagy gyakorlattal végezzük. Saját kertemben is évek óta nagy hasznát veszem e berendezéseknek. Ön is meg lesz elégedve a zöld pázsitja megnyugtató látványával.

Zöldebb lesz a kertje a szomszédénál!


Hasznos információk


1. Automata öntözőrendszer telepítése

2. Sövény, gyep és sziklakert öntözése 1 kertben

3. Árnyékos és napos részek öntözése

4. Öntözés ideje/ Mi történik, ha nyaralni megyek?

5. Szükséges vízhozam és nyomás

6. Téli víztelenítés módja


1. Automata öntözőrendszer telepítése


-Az vízszállító csövek 30 cm-rel a föld felszíne alá vannak telepítve.

-Az esőztetők a víznyomás hatására emelkednek ki a talajból, így csak az öntözés ideje alatt láthatóak, ezért a látványt és a fűnyírást nem zavarják a szórófejek.

-A különböző vízigényű területek miatt öntözési zónákat kell kialakítani.

-A rendszert- ivóvízhálózatra kötés esetén- a vízóra és a főelzáró szelep után kell bekötni, egy fagycsap beépítésével,mely a téli víztelenítéshez szükséges.


2. Sövény, gyep és sziklakert öntözése a kertben


Az eltérő növényzet eltérő locsolást igényel. Erre nyújt megoldást az öntözési zónák kialakítása, valamint a megfelelő szórófejek kiválasztása.

-A napsütötte nagy gyepet rotoros szórófejjel érdemes locsolni mely hatósugara 4,6 métertől –akár 23 méteres sugáig is terjedhet.

-Kisebb pázsithoz és ott ahol sok kikerülendő tereptárgy, elegendő a 1,5-5,8 méter hatósugarú spray szórófej.

-Bokrok, sövények mellé a csepegtető az ideális választás.A csepegtetőcső szűk labirintokon át ereszti ki a vizet, hogy a csőből a vízforráshoz közeli és távoli részén is azonos mennyiségű víz jöjjön ki. A csepegtetőcső élettartalma nagyban növelhető, ha szűrt víz halad át a szűk labirintokon.

-A sziklakertek számára a vízpermetet a megfelelő öntözési mód. Erre fejlesztették ki a mikroszóró fejeket. Hatósugara jellemzően 2 méternél kisebb, de szabályozószelep telepítésével pontosan beállítható a sugara.

-A páradús helyet kedvelő növényeket a ködfúvók párás permettel kényeztetik.

-Bublerek bugyogó kis patakként öntöznek, a shrubblerek pedig vékony vízsugárral.


3. Árnyékos és napos részek öntözése


Az árnyákos részeken kisebb a párolgás, itt túlöntözést, eliszaposodást okozna, ha a napos területekkel megegyező mennyiségű vizet kapnának a növények. Az eltérő vízigények kezeléséhez öntözési zónák kialakítása szükséges.


4. Öntözés ideje / Mi történik, ha nyaralni megyek?


Napi beállítás

Az öntözés ideális időpontja éjszaka van, mert nappal a kiöntözött víz jelentős hányada, akár 70%-a is elpárolog, éjszak azonban ,a hűvösebb időnek köszönhetően, ez a vízmennyiség is szinte teljesen a földbe szivárog. Ez a jelentős vízmennyiség mind környezetvédelmi okokból, mint anyagilag fontos!

Az időzítők segítségével beállítható az öntözés gyakorisága /öntözési napok és indítási időpontok/, és az öntözés időtartalma is. Évszakhoz igazítás beállítása is lehetséges.

Esőérzékelő

Nagy esőzések utáni szükségtelen locsolás elkerülhető az esőérzékelő használatával. A soknak ítélt csapadék mennyisége beállítható. Ez azért szükséges, mert az eltérő talajtípusok eltérő mennyiségű vizet kötnek meg.

Az esőérzékelő működési elve az alábbi: A készülék belsejében lévő nedvszívó korong a lehullott csapadékot magába szívja, ami így megduzzadva átkapcsol egy mikrokapcsolót, mely jelzi az öntözés szüneteltetését a vezérlőnek. A nedvszívó korongok a földhöz hasonló gyorsasággal száradnak ki a szél és meleg hatására. A korong kiszáradva összelapul, így a mikrokapcsolót visszaváltva engedélyezi az öntözést újra. Az esőérzékelőt fedetlen helyre kell tenni, ahol az öntözendő területhez hasonlóan éri a csapadék és a kiszárító hatású nap és szél.


5. Szükséges víznyomás és vízhozam


Ivóvíz hálózat

A legtöbb helyen ivóvíz hálózatra kötik az öntöző rendszert A hálózati víz rendszerint biztosítják a szükséges víznyomást és vízhozamot. Magasan fekvő, alacsony víznyomású telkeken, vagy túlnyomás alatt lévő területeken, a fővezérlő szelep a hálózati nyomástól függetleníti az öntöző rendszert. További szeleposztó dobozok is elhelyezhetőek nagyobb rendszer illetve lejtős terület esetén.

Kút és ciszterna

Öntöző rendszerhez 30 liter/perc vízhozam szükséges 2,5 bar nyomás mellett. Ezt a szivattyúnak kell biztosítani.

A napi vízhozamnak elegendőnek kell lenni a nyári hőség idején is a kút legalacsonyabb vízhozamú napjain is. Ha a kút nem biztosítja az egyszerre kiöntözendő víz mennyiséget, de a napi vízhozam elegendő, akkor átmeneti tároló beépítése szükséges.


6. Téli víztelenítés módja


Noha a csövek fagyásbiztosak és mélyen vannak fektetve, az illesztő elemek, a fejek, és fúvókáik védelmében a téli fagyok előtt ajánlott a kompresszoros, - azaz sűrített levegővel való- kifújatás, ami biztosítja a rendszer hosszútávú épségét.